Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 26 marca 2017

De Dochter van de Korenaar - L’Ensemble di Montalcino

L’Ensemble di Montalcino z belgijskiego browaru De Dochter van de Korenaar, to Barley Wine Red Wine Barrel Aged - 250 dni leżakowane w dębowych beczkach po włoskim czerwonym winie Montalcino z winiarni Castelnuovo Tancredi. Piwo zawaiera 13% obj. alkoholu, ma 27º Plato ekstraktu i goryczkę 45 IBU. W składzie: woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, angielski chmiel Pilgrim, Ek goldings, Bramling Cross i First Gold, drożdże górnej fermentacji oraz drożdże winne. Na ratebeer ocenione na 99 punktów ogółem i 97 w stylu. Warka do lipca 2019.


Butelka 500ml, kremowa etykieta z niepełnymi danymi o składzie i parametrach zawartości, firmowy kapsel, kartonik na sznurku przymocowany do butelki woskową pieczęcią. Piana sycząca, dość obfita, długo pozostaje w postaci chmurki. Barwa czerwono rubinowa, mętna. Aromat winny, taniczny, do tego karmelowy, ziołowy, z nutą suszonych owoców i melasy. W smaku sporo się dzieje - dużo rodzynkowo miodowej słodyczy, delikatna kwaskowość czerwonego wina czy wiśni, pikantność ziół i przypraw, w posmaku stare drewno, wosk pszczeli, drożdże. Goryczka średnia, pestkowo alkoholowa. Wysycenie raczej niskie, drobne, w odbiorze nie jest lepkie czy oleiste, ale pełne.


Ciekawe, inne od większości Barley Wine, ze sporym udziałem aromatów i posmaków czerwonego wina. Mając jednak możliwość wyboru, ze wszystkich trzech wersji wybrałbym podstawową, czystą wersję L’Ensemble, aktualnie degustowane czy Pure-oak są nieco słabsze, zaś limitowany blend Mémoire wydaje się najmniej atrakcyjny.
Cena: 10,80€

8-/10 pkt


Zakupione w belgijskim sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:
www.dedochtervandekorenaar.be
www.dedochtervandekorenaar.be/pdf


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz