Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 30 grudnia 2015

Pinta - Modern Drinking

Modern Drinking z browaru kontraktowego Pinta uwarzona została w Browarze Zarzecze i jest to jasne, niefiltrowane i pasteryzowane West Coast IPA o ekstrakcie początkowym 15,5% wag., alkoholu na poziomie 6,4 % obj. i goryczce 70 IBU. W składzie mamy wodę, słody jęczmienne Weyerman: pale ale, Carapils. Do chmielenia użyto tylko jednego amerykańskiego chmielu - Mosaic, połowa podczas ostatnich 15 minut gotowania, połowa do chmielenia na zimno. Drożdże oczywiście górnej fermentacji Fermentis US-05. Na ratebeer 97 punktów ogółem i 98 w stylu. Warka do 30/05/2016.


Butelka 500ml, firmowy kapsel, pełne info o składzie i parametrach na etykiecie. Piana średnio i grubo pęcherzykowa, szybko opada do postrzępionej firanki. Barwa złota, opalizująca. Aromat z butelki uderza cytrusami, po przelaniu do szkła ponownie króluje cytryna, limonka i skórka cytrynowa, dochodzi odrobina ananasa i świerku. Przyjemny, intensywny, może niewielki DMS po zamieszaniu, ale ogólnie klasa. W smaku wytrawnie, brak "zbędnej słodyczy", pierwszoplanową rolę pełni oczywiście Mosaic. Najpierw cytrusy, potem żywica, które szybko łączą się ze średnią do wysokiej goryczką w typie albedo z grejpfruta i sosny. Goryczka długo zalega, co nie każdemu może smakować. Nagazowanie średnie do niskiego, nieco poniżej niż półpełne w odczuciu, bogate w nuty chmielowe, pijalne.



Focal Banger, Heady Topper, i nasz Shark - te piwa stanowią dla mnie swoisty wzór mocno nachmielonych, jasnych i zdecydowanie wytrawnych trunków w stylu z zachodniego wybrzeża, które cenię znacznie bardziej niż karmelowe twory. Pinta podąża we właściwym kierunku...

Cena: 7,30zł

8+/10 pkt






Zakupione we Wrocławiu w sklepie specjalistycznym dzięki uprzejmości Marka S.


Browar:
www.browarpinta.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz