Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 26 sierpnia 2017

Préaris - Marius Reserva

Préaris Marius Reserva Sherry Barrel Aged to (belgian) Russian Imperial Stout leżakowany w dębowych beczkach po wzmacnianym winie Sherry, uwarzony przez Andy Dewilde z belgijskiego Vliegende Paard Brouwers w kultowym De Struise Brouwers. Piwo ma alkohol na poziomie 10,5% obj., goryczke 65 IBU, jest refermentowane w butelkach. W składzie woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże, cukier. Na ratebeer ocenione na 93 punktów ogółem i 44 w stylu. Warka do 16/03/21.


Zielona butelka 375ml, czarno fioletowa etykieta, złoty duży kapsel, skąpe informacje o składzie i parametrach trunku. Piana obfita, beżowa, średnio trwała. Barwa ciemno brązowa z rubinowymi przebłyskami. W aromacie czekolada, kawa zbożowa, stary chmiel, daktyle, beczka, sherry... Smak półsłodki, są rodzynki, kakao, kawa, jest jakaś bardzo delikatna kwaskowatość kojarząca się z jeżynami, z czerwonym winem, na finiszu ewidentne sherry, porto i parkiet... Średnia, tytoniowo palona goryczka, troszkę ziołowości, popiołu... Średnie do niskiego wysycenie, rozgrzewający alkohol, półpełne, lekko szorstkie w odbiorze.


Ciekawy RIS, podobnie do wersji czystej przypomina bardziej blend FESa z Quadruplem, przy czym dochodzą tu nuty beczkowe, nuty słodkiego, wzmacnianego wina, za to bardziej przeszkadza stary chmiel w zapachu, aczkolwiek podstawa i wersja Sherry BA są bardzo podobne.

Cena: 11,21€

8-/10 pkt







Zakupione w belgijskim sklepie www.bieresgourmet.be

Browar:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz