Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 29 maja 2016

Smuttynose - Really Old Brown Dog Ale

Really Old Brown Dog, z amerykańskiego Smuttynose Brewing Company, to Old Ale z dodatkiem płatków dębowych macerowanych w Porto. Jest to ciemne, mocne piwo górnej fermentacji o zawartości alkoholu na poziomie 11,1% obj., ekstrakcie 22° Plato i goryczce 34 IBU. W składzie woda, słody north american 2-row, pale ale, C-15, aromatic, carared, carafa II DH, do chmielenia użyto amerykańskiego aromatycznego chmielu Sterling o profilu ziołowo-kwiatowym z delikatnym cytrusem, a drożdże to American Ale. Na ratebeer oceniony na 94 punktów ogółem i 89 w stylu przy ponad 350 ocenach.


Butelka 355ml, jasna etykieta z psem, brak informacji o składzie i parametrach piwa, na szyjce krawatka i firmowy kapsel z kolorowym logo browaru. Po przelaniu do szkła tworzy się sycząca żółta pianka, która szybko opada praktycznie do zera. Barwa brązowo rubinowa, opalizująca. Aromat słodowy, głównie karmel i toffie, w tyle porto i daktyle. W smaku likierowe, gładkie, oleiste, półsłodkie - czuć palony karmel, brandy, porto, wanilię, dębinę. Niska goryczka, lekko ściągająca, niskie do średniego wysycenie, alkohol rozgrzewa w przełyku, nie jest jednak rozpuszczalnikowy.


Bardzo elegancki, gładki trunek, do powolnego sączenia przy filmie czy książce. Najbardziej podoba mi się przyjemna faktura i odczucie w ustach, budzące skojarzenie z K31.
Cena: 21,50zł

8/10 pkt





Zakupione w sklepie online: piwoteka.pl

Browar:
smuttynose.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz