Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 4 lutego 2016

Struise - Pannepot Grand Reserva

Pannepot Grand Reserva (rozlew z 2014 roku) z belgijskiego De Struise Brouwers to mocne, ciemne piwo górnej fermentacji w stylu Belgian Strong Ale (Old Fisherman’s Ale) przez kilkanaście miesięcy leżakowane w dębowych beczkach i drugie tyle w beczkach po francuskim winiaku Calvados. Alkohol na poziomie 10% obj., 24º Plato i goryczka 27 IBU. W składzie woda, słody jęczmienne, chmiel, drożdże, przyprawy i cukier kandyzowany. Piwo niefiltrowane, niepasteryzowane, refermentowane w butelkach, data przydatności do grudnia 2019 roku. Na ratebeer maksymalne 100 punktów ogółem i 100 w stylu przy ponad 1000 głosach, co daje mu 4 miejsce w Top 50!


Butelka 330ml, skromna etykieta, złoty goły kapsel, niepełne dane o składzie i parametrach zawartości. Piana pękająca, błyskawicznie znikająca do zera, jak na coli. Barwa brązowo rubinowa, lekko mętna. Aromat ciekawy, nie jest może ekstremalnie intensywny, ale wielowymiarowy - jest wanilia, jest stare drewno, jest rum, karmel, toffi, rodzynki, ciemne winogrono, suszone jabłko, tytoń, paloność... W smaku fajny balans pomiędzy nienachalną słodkością czekoladowo-daktylową, niewielką kwaskowatością od palonych słodów, cierpkością śliwki wędzonej oraz szlachetnymi nutami porto, sherry, calvados... Goryczka niska, korzenna. Alkohol dobrze wpasowany, niewyczuwalny. Nagazowanie średnie do niskiego, lekko wyklejające, choć nie gęste w odbiorze.



Pannepot Grand Reserva leży gdzieś w pół drogi pomiędzy Pannepot Reserva a podstawową wersją Pannepot. Jest tu nieco paloności, dymności, czekolady, sporo waniliny, drewna, tanin, i suszu owocowego. Taki miks z dobrze ukrytym alkoholem i bez gaszingu. Super!
Cena: 22,00zł

9/10 pkt







Zakupione w sklepie online: www.smakpiwa.pl

Browar:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz