Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 3 lutego 2016

Struise - Pannepot

Pannepot (wersja z roku 2014) to mocne, ciemne piwo górnej fermentacji w stylu Belgian Strong Ale (a właściwie Old Fisherman’s Ale, jak piszą twórcy - coś pomiędzy Belgian Strong Dark Ale a Stoutem), uwarzone przez kultowy belgijski De Struise Brouwers. Jest to ich flagowe piwo, zawdzięczające swoją nazwę wiosce De Panne pod francuską granicą i rybakom warzącym tam swoje dark ale (już od pierwszych lat XX wieku). Alkohol na poziomie 10% obj., 24º Plato i goryczka 27 IBU. W składzie woda, słody jęczmienne, chmiel, drożdże, przyprawy i cukier kandyzowany. Trunek jest niefiltrowany, niepasteryzowany, refermentowany w butelkach i ma datę przydatności do listopada 2019 roku. Na ratebeer maksymalne 100 punktów ogółem i 100 w stylu, co daje mu 2 miejsce w Top 50 oraz 39 miejsce w Ratebeer Top 50 wszystkich piw świata!


Butelka 330ml, skromna etykieta, złoty goły kapsel, niepełne dane o składzie i parametrach zawartości. Sycząca, skromna piana, spory gaszing podczas otwierania (w porę zauważony - powolne odgazowywanie trwało ponad 30min). Barwa brązowo mahoniowa. Aromat intensywny, złożony, są nuty ciemnych owoców (jeżyny, jagody, ciemny winogron), suszonych owoców (figi, śliwki, gruszki), przypalanego karmelu, porto, rumu... W smaku podobnie, jest daktylowa słodycz, lekka kwaskowość wiśni w czekoladzie, lekka paloność, wyraźne nuty sherry, porto, dymu z ogniska, toffi i w posmaku tytoń zalany brandy. Goryczka niska, likierowo migdałowa. Alkohol wyraźnie rozgrzewa. Nagazowanie średnie do niskiego. Treściwe, kompleksowe, półpełne w odbiorze.


Reasumując piwo jest bardzo dobre, sporo się tu dzieje, tradycyjne aromaty i smaki ciemnych Delgian Strong Ale czy Dubbli przeplatają się z niespotykaną w tych stylach palonością, dymnością i czekoladą... Odbiór zakłóca jednak gaszing i nieco zbyt wysoki alkohol.
Cena: 16,00zł

8/10 pkt






Zakupione w sklepie online: www.smakpiwa.pl

Browar:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz