Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 29 września 2015

Browar Brodacz - Salvia

Salvia to uwarzone w browarze Stary Browar Kościerzyna, przez kontraktowy Browar Brodacz, Saison z dodatkiem natki pietruszki, tymianku cytrynowego, rozmarynu, szałwii białej oraz płatków żytnich. Jest to jasne piwo górnej fermentacji, niefiltrowane i niepasteryzowane, o zawartości alkoholu na poziomie 5,8% obj, 13,7° Plato i goryczce 47 IBU, chmielone amerykańskimi chmielami Citra, Amarillo, Calypso i Ahtanum. W zasypie mamy słód pale ale, pilzneński, pszeniczny jasny, monachijski oraz drożdże belle saison. Piwo powstało jako owoc projektu "Warzę z Brodaczem" na podstawie receptury Piotra Kaleńczuka. Na ratebeer 90/84 overall/style.


Butelka 500ml, biała etykieta z czarnymi napisami, pełne dane o składzie i parametrach trunku, biały goły kapsel. Piana obfita, drobno i średnio pęcherzykowa, ładnie zdobi szkło dość szybko opadając do pierzynki. Barwa ciemno złota, lekko zmętniona. Aromat ciekawy i intensywny, w parze z cytrusami od amerykańskich chmieli idą zioła, jest wyraźna szałwia, tymianek i rozmaryn, w tle estry (brzoskwinia, winogrono) i mięta. W smaku również intensywne doznania, jest fajna owocowa słodycz, przypominająca rodzynki i dojrzałe morele, jest likier cytrynowy, jest oczywiście zdecydowana ziołowość i pikantność. W kontrze solidna goryczka, głogowo-pestkowa, nieco zalegająca, ale razem z wysokim nagazowaniem świetnie balansują słodowość. W afterteasie migdały i pastylki eukaplitusowe.


Nieco dziwna to mieszanka, ale jak przystało na rasowego Saisona bardzo oryginalna i intensywna, wypełniona zróżnicowaną treścią. Dla mnie jest to najlepsze, jak do tej pory, polskie piwo w tym stylu, zdecydowanie lepsze od 1 z Pracowni Piwa i SzałuPiw.
Cena: 8,15zł

7,5/10 pkt






Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
browarbrodacz.pl
www.facebook.com/browarbrodacz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz