Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 9 sierpnia 2015

Konstancin IPA

Konstancin IPA to American India Pale Ale uwarzone w Browarze Konstancin (dawny Browar Gontyniec) - jasne, niefiltrowane i pasteryzowane piwo górnej fermentacji o ekstrakcie początkowym 16,5% wag. i alkoholu na poziomie 6,2% obj. (IBU nie podane). W składzie mamy słody: pale ale, monachijski, karmelowy jasny, pszeniczny. Piwo chmielone jest trzema amerykański chmielami: Citra, Mosaic, Chinook.


Butelka 500ml, kapsel firmowy, pełne info o składzie i parametrach trunku (poza goryczką i rodzajem drożdży). Piana niska, grubo pęcherzykowa, szybko znika do cienkiej koronki. Barwa ciemno bursztynowa, lekko mętna. W aromacie są słodkie owoce tropikalne (papaja, mango, marakuja), ale przykrywa je słodowa ściana karmelu i landrynek. W smaku nieco lepiej, choć landrynki również są na pierwszym planie. Ogólnie dość słodko, bardziej przypomina to ciężkie karmelowe DIPA. Goryczka średnia, żywiczna, nie zalegająca. Alkohol troszkę wychodzi, choć nie jest najgorzej, nagazowanie niskie, nieco zalepiająca faktura.


Jak widać IPA powoli staje się stałym punktem portfolio każdego "szanującego się" browaru. Nie jest tajemnicą, że do poprawy jest tu piana, barwa, aromat i smak, ale warto także zauważyć, że piwo nie ma jakichś dużych wad w postaci diacetylu czy DMSu. Reasumując - przy tej cenie nie warto, ale przy obniżce ok 3zł mogłoby skutecznie konkurować z Lubuskie IPA czy Lwówek Jankes.
Cena: 7,70zł

6/10 pkt





Zakupione w Kaliszu w Banku Piwnym: www.bankpiwny.pl


Browar:
www.grupagontyniec.pl


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz