Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 12 listopada 2014

SzałPiw - Kejter

Kejter z browaru SzałPiw, to piwo w stylu Amber Ale, bursztynowe, górnej fermentacji, niefiltrowane, z dodatkiem trzech odmian amerykańskich chmieli: Chinook, Amarillo i Citra. Alkohol 6% obj., ekstrakt 15° Plato. Informacji na temat goryczki - brak. Na ratebeer ocenione na 88/99 punktów overall/style.


Butelka 500ml, kapsel golas, etykieta utrzymana w stylu Szałupiw z rysunkowym pieskiem (czyli kejterem w gwarze poznańskiej). Piana wysoka ale bardzo nietrwała, szybko zredukowała się do 3mm. Barwa raczej ciemnozłota, może jasno bursztynowa, jest zadziwiająco klarownie, zważywszy na brak filtracji piwa. Aromat piękny, po raz kolejny amerykańskie chmiele "robią robotę", cytrusy na pierwszym planie, żywica w głębi, dość intensywnie, po chwili pojawia się jakaś landrynka, liczi. W smaku solidna słodowa podstawa, delikatna karmelowość genialnie kontrowana średnią, taką ziołową goryczką, przyjemną i absolutnie nie zalegającą, jest też troszkę iglaków, pomarańczy i grejpfruta.


Piwo fajnie zbalansowane, nie jest w swoim charakterze tak intensywne jak np. Atak chmielu z Pinty czy Rowing Jack z AleBrowaru, co nie znaczy, że jest mdłe czy niewyraźne. Idealne w swoim stylu, bardzo pijalne, co dodatkowo potęguje niskie wysycenie. Jedynym mankamentem jest słaba piana, ale poza tym trzyma wysoki poziom.
Cena: 8,30zł

8-/10 pkt






Zakupione w Kaliszu w Banku Piwnym www.bankpiwny.pl

Browar:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz