Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 13 listopada 2014

Pinta + O’Hara’s - Lublin to Dublin 2014

Pierwsze piwo uwarzone w kooperacji polskiego i irlandzkiego browaru - Pinta i Carlow O’Hara’s, w Irlandii, przy użyciu irlandzkiego słodu i płatków owsianych z Polski, nachmielony rodzimymi odmianami: Marynka i Lubelski. Oczywiście jest to irlandzki stout owsiany, a dokładnie Robust oatmeal stout. Piwo bardzo wysoko ocenione na ratebeer - 98 punktów ogółem oraz 100 w stylu, co daje miejsce w Top 50!


Butelka półlitrowa, krawatka, czarno-biała etykieta ze srebrnymi dodatkami, wyczerpujące informacje o składzie i parametrach piwa w angielskim i polskim języku, logo zarówno O’Hara’s jak i Pinty. Kapsel czarny, bez napisów. Parametry: 16,0° Plato, 6,5% alk. obj. Kolor ciemnobrązowy, prawie czarny, piana bujna, beżowa, średnio-pęcherzykowa, dość szybko gaśnie, ale ładnie krążkuje i kożuszek utrzymuje się do końca.


Aromat z butelki bardzo intensywny, przede wszystkim uderza gorzka czekolada i mielona kawa. Po przelaniu jest już delikatniej, nadal czekolada, paloność, dochodzi gorzkie espresso, ziarno kakao, jakieś delikatne suszone owoce, rum, likier kawowy. Smak typowy dla stoutów, gorzka czekolada i kawa połączona z palonymi słodami oraz lekką wanilią. Jest wytrawnie, treściwie i dość gorzko a brak słodkich akcentów równoważy owsiana aksamitność.


Nasycenie średnie do niskiego, dzięki płatkom owsianym jest bardzo pijalnie. Bez wodotrysków, ale i bez wad. Można śmiało uznać, że kooperacja wyszła ciekawie, niewątpliwie jest to temat do dalszych penetracji i kolejnych eksperymentów.

Cena: 13,70zł

7,5/10 pkt




Zakupione w Warszawie w Używki świata: www.uzywkiswiata.net

Browar:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz