Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 26 kwietnia 2017

Alvinne - Cuvée d’Erpigny Pedro Ximenez

Cuvée d’Erpigny Pedro Ximenez z serii Alvinne Oak Collection, uwarzone w belgijskim Brouwerij Alvinne, to Barley Wine (Strong Blond Bier według etykiety) przez 12 miesięcy leżakowane w dębowych beczkach po wzmacnianym winie sherry Pedro Ximenez. Piwo zawiera 12,2% obj. alkoholu. W składzie: woda, słód jęczmienny, cukier, chmiel, dzikie drożdże Morpheus. Na ratebeer 79 punktów ogółem i 42 w stylu. Data przydatności do grudnia 2019.


Buteleczka "bączek" 330ml, skromna etykieta z niepełnymi danymi o składzie i parametrach zawartości, złoty goły kapsel. Piana sycząca, nieduża, przez chwilę utrzymuje się w postaci firanki. Barwa bursztynowa, opalizująca. W aromacie nuty białego wina, winogron, starego drewna, rodzynek, suszonych jabłek... W smaku słodkawe, likierowe, jednocześnie lekko kwaskowe, lekko goryczkowe w dziegciowo pestkowy sposób, jakieś suszone owoce, głóg, karmel, miód, migdały, taniny. Wysycenie niskie, rozgrzewający alkohol, raczej pełne, wyklejające w odbiorze.


Dla mnie lepsze, bardziej ułożone od wersji Sauternes, ale niezbyt odpowiada mi ten staropiwniczny czy kuwetowy charakter goryczki... Numerem 1 tej mikro serii nadal pozostaje "czysty" Pays D’Erpigny.
Cena: 4,78€

7,5/10 pkt

Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:
www.alvinne.be

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz