Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 18 grudnia 2016

Alvinne - Cuvée d’Erpigny Sauternes Barrel Aged

Cuvée d’Erpigny Sauternes Barrel Aged z serii Alvinne Oak Collection, uwarzone w belgijskim Brouwerij Alvinne, to Barley Wine (Strong Blond Bier według etykiety) przez 8 miesięcy leżakowany w dębowych beczkach po francuskim białym, słodkim winie Sauternes z okolic Bordeaux. Piwo zawiera 12,2% obj. alkoholu. W składzie: woda, słód jęczmienny, cukier, chmiel, dzikie drożdże Morpheus. Na ratebeer 82 punktów ogółem i 40 w stylu. Data przydatności do sierpnia 2021.


Buteleczka "bączek" 330ml, skromna etykieta z niepełnymi danymi o składzie i parametrach zawartości, złoty goły kapsel. Piana drobna, nieduża, przez chwilę utrzymuje się w postaci pierzynki. Barwa bursztynowa, opalizująca. Aromat przyjemny, jest sporo nutek białego wina, cukru kandyzowanego, jasnego, dojrzałego winogrona, rodzynek, odrobina tanin i sian. W smaku likierowo winne, półwytrawne, kandyzowane owoce przeplatają cię z bejcowymi i waniliowymi naleciałościami ze starej beczki, spora alkoholowa goryczka, skóra i lekka kwaskowość na finiszu. Niskie wysycenie, oleisto likierowa faktura, nieco drażniący alkohol.


To piwo znacznie by zyskało, gdyby zmniejszyć alkohol do 10 abv przy podobnym plato, podbić słodycz... Niestety w tej formie, mimo fajnych akcentów z barrel agingu, degustacja średnio przyjemna.
Cena: 4,78€

7-/10 pkt


Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:
www.alvinne.be

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz