Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 21 lutego 2017

Préaris - Grand Cru 2014 Cognac Barrel Aged

Préaris Grand Cru 2014 Cognac Barrel Aged to mocne piwo górnej fermentacji w stylu Quadrupel, uwarzone dla belgijskiego Vliegende Paard Brouwers w De Proef Brouwerij, leżakowane 11 miesięcy w dębowych beczkach po koniaku. Piwo ma alkohol na poziomie 10% obj., i jest refermentowane w butelkach. W składzie woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże, cukier, przyprawy. Na ratebeer ocenione na 97 punktów ogółem i 86 w stylu. Data przydatności do 13/02/18.


Butelka szampanówka 375ml, brązowo złota etykieta, korek z drucikiem, skąpe informacje o składzie i parametrach. Piana drobna, nieduża, pozostaje w formie firanki. Barwa brązowo miedziana, mętna. Aromat delikatny, słodowo estrowo fenolowy (karmel, melasa, rodzynki, przyprawy), wpływ beczki w dalekim tle w postaci odrobiny tanin, drewna, koniaku. W smaku dość słodkie, aksamitne, oleiste, sporo rodzynek, daktyli, toffi, miodu, do tego orzechy, rozgrzewający likier, nieduża ziołowa goryczka. w posmaku namiastka wanilii i pumpernikla. Niskie wysycenie, nieźle pijalne jak na tak mocny i pełny trunek.


Beczka raczej wygładziła to piwo, dodała charakteru, na pewno zaś nie zdominowała całości (jak w wersji BBA czy JDBA) - jest to po prostu bardzo dobry Quadrupel (taka właśnie powinna być wersja podstawowa).
Cena: 10,89€

8,5+/10 pkt


Zakupione w belgijskim w sklepie www.bieresgourmet.be

Browar:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz