Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 16 września 2016

White Pony - Strongest Than Ever Calvados Barrel Aged

Strongest Than Ever (na rynek USA nazwany S... Than Ever) z włoskiego kontraktowego White Pony Microbirrificio, uwarzony w belgijskim Brouwerij Het Nest, to American Barley Wine przez 6 miesięcy leżakowany w beczkach po Calvados (Wikipedia: "wytrawny winiak francuski, charakteryzujący się wytrawnym smakiem owocowym i charakterystycznym jabłkowym bukietem. Wyrabiany jest głównie w departamencie Calvados w Normandii poprzez destylację cydru."). Zawartość alkoholu dochodzi tu do 15,1% obj. W składzie mamy wodę, słód pale, cara, cukier, amerykańskie chmiele Cascade, Centennial i angielski Sovereign oraz drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer dopiero kilka ocen. Warka do 06/06/2021.


Buteleczka 330ml, kapsel srebrny, podstawowe informacje na etykiecie (brak danych o ekstrakcie czy rodzajach chmieli). Żółta, mizerna piana, szybko znika prawie do zera. Barwa rubinowa, klarowna. W aromacie karmel, cukier kandyzowany, morele suszone, rodzynki, zioła, ale także jabłka, białe wino, stare drewno, cydr... W smaku dość słodkie, lekko taninowe, owocowe, jabłkowe, likierowe. Karmel i syrop klonowy, rodzynki, skórka pomarańczowa, może nawet keks bakaliowy... Goryczka średnia, ziołowo alkoholowa, cierpka, w posmakach głóg i wino domowe. Lepkie, treściwe i oleiste w odbiorze, nisko wysycone. Alkohol jest, likierowo rozgrzewający, ale w tak intensywnych, słodkich i wyrazistych piwach musi być, spełnia rolę swoistej przeciwwagi.


Wersja Calvados BA jest również słodka, ale jednak znacznie mniej niż podstawa. Odrobina tanin, jabłek, cydru i białego wina fajnie ją wzbogaciły i zbalansowały...
Cena: 6,45€

8+/10 pkt


Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:
www.whiteponymicrobrewery.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz