Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 30 sierpnia 2016

To Øl - Black Maria

Black Maria z duńskiego browaru kontraktowego To Øl, uwarzone w belgijskim De Proef Brouwerij, to Black IPA z dodatkiem laktozy oraz amerykańskich i australijskich chmieli. Zawartości alkoholu na poziomie 8,1% obj., IBU 132, w składzie woda, słód pilzneński, monachijski, cara pils, black, czekoladowy, płatki owsiane, palony jęczmień, chmiel Columbus (US), Centennial (US), Cascade (US) i Galaxy (AU), drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer piwo ocenione na 98 punktów ogółem i 97 w stylu. Warka do 02/12/18.


Butelka 330ml, brak informacji o pełnym składzie i parametrach trunku na etykiecie, goły brązowy kapsel, krawatka. Po przelaniu do szkła tworzy się piękna, drobna, bardzo obfita, beżowa piana z ładnym lejsingiem. Barwa ciemno brązowa, nieprzejrzysta. Aromat głównie żywiczny, leśny z delikatnymi cytrusami, kawą i czekoladą w tle. W smaku półsłodkie, tu również sporo iglaków, ale także czekolada, kakao, kawa na równi z chmielami. Goryczka średnia do wysokiej, żywiczno palona. Wysycenie średnie, dość pełne, lekko szorstkie i wyklejające w odbiorze. Alkohol lekko rozgrzewa w przełyku.


Klasa Black IPA, wyraźnie nachmielone, z wysoką goryczką, ale i z konkretną bazą słodową, palonością i czekoladą, podkreśloną laktozą i płatkami owsianymi. W niczym nie ustępuje Black Malts & Body Salts.
Cena: 3,89€

8,5+/10 pkt

Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:
http://to-ol.dkBrak komentarzy:

Prześlij komentarz