Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 25 sierpnia 2016

Mikkeller - Årh Hvad?! (BA Grand Marnier)

Årh Hvad!? (znany także pod nazwą Hva Såå?!) Grand Marnier Barrel Aged z duńskiego kontraktowego browaru Mikkeller, uwarzony w belgijskim De Proef Brouwerij, to według twórców Belgian Ale wzorowane na legendarnym Orvalu, tu w wersji leżakowanej w dębowych beczkach po likierze owocowym Grand Marnier. Piwo ma alkohol na poziomie 6,8% obj., w składzie woda, słody jęczmienne, chmiel, drożdże i brettanomyces. Na ratebeer 92 punkty ogółem i 97 w stylu. Warka do 30.04.25.


Zielona butelka 375ml, złoty kapsel, jasna etykieta, niepełny skład i parametry na kontrze. Piana średnio i grubo pęcherzykowa, żółta, szybko opada do chmurek ładnie brudząc przy tym szkło. Barwa bursztynowo pomarańczowa, klarowna. W zapachu w sumie po równi estry i bretty - brzoskwinie, porzeczki i żurawina oraz derka, skóra, siano i stare drewno. W smaku półwytrawne, jest troszkę słodyczy i tyle samo kwaskowatości, lekko oleiste, czuć to co w zapachu plus naftę, migdały, wysoką i zalegającą pestkową goryczkę, taniny, likierowy alkohol. Wysycenie niskie, nieco wyklejające na ustach.


Chyba nieznacznie lepsze od BA Cherry Wine dzięki nieco większej słodyczy, aczkolwiek nadal piwo straciło na leżakowaniu w beczce - wersja czysta ciekawsza i smaczniejsza.
Cena: 31,00zł

7,5/10 pkt


Zakupione w sklepie online: www.smakpiwa.pl

Browar:
http://mikkeller.dk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz