Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 14 czerwca 2018

Pinta - Kwas Epsilon Wild & Barrel Aged

Kwas Epsilon Wild & Barrel Aged z browaru kontraktowego Pinta uwarzony został w Browarze na Jurze i jest to jasne, niefiltrowane i pasteryzowane Double India Sour Ale o ekstrakcie początkowym 18% wag., alkoholu na poziomie 6,9% obj. i goryczce 50 IBU. W składzie mamy wodę, słody Weyermann: pale ale, wiedeński, pszeniczny jasny, amerykańskie chmiele Citra, Mosaic, Warrior, Cascade, ekstrakt chmielowy z odmiany Columbus, blend bakterii L.plantarum, L.brevis i L.delbrueckii oraz drożdże Fermentis Safale US-05. Piwo leżakowane w beczkach z dębu amerykańskiego z bakteriami kwasu mlekowego Pediococcus Damnosus oraz mieszanką dzikich drożdży The Yeast Bay "Amalgamation". Na ratebeer maksymalne 100 punktów ogółem jak i w stylu, co daje miejsce w Top 50. Warka z datą do 07/05/2019.


Butelka 330ml, firmowy kapsel, pełne info o składzie i parametrach na metalizowanej etykiecie. Piana drobna, nieduża, szybko redukuje sie do firanki. Barwa złota, opalizująca. Bardzo przyjemny aromat cytrynowo brettowy, przy czym bardziej siano i skóra niż kuweta czy stajnia. W smaku kwaskowe, lekko słodkie, lekko funky, lekko winogronowe... Niska, ziołowo pestkowa goryczka, lekka cierpkość, dębina. Bardzo to wszystko pięknie ułożone.


Klasa, przy czym wersja lana na OMB '17 bardziej rześka, cytrynowa, w butelce natomiast pojawiają się już nuty octowe.

Cena: 12,52zł

8,5+/10 pkt






Zakupione w sklepie ebrowarium.pl

Browar:
www.browarpinta.pl



1 komentarz:

  1. to historyczne piwo. pierwsze polskie Gueuze. ciekawe czy to przyszły pierwszy blend do Oude Gueuze?

    co jest jeszcze wieeeelkim atutem tego piwa, to fakt, że to pierwsza warka epailon-a. Kto pił 1sza i druga ten rozumie.

    OdpowiedzUsuń