Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 27 lipca 2016

De Leite - Cuvée Jeun´homme

Cuvée Jeun´homme z belgijskiego browaru De Leite, to kwaśne, jasne piwo górnej fermentacji w stylu Blond sour ale, przez 4 miesiące dojrzewające w dębowych beczkach po winie i chmielone na zimno czterema odmianami aromatycznych chmieli. Piwo ma alkohol na poziomie 6,5% obj., 65 IBU, w składzie wodę, słód jęczmienny, cukier, chmiel, drożdże, oczywiście jest refermentowane w butelkach. Na ratebeer ocenione na 93 punktów ogółem i 72 w stylu. Warka do 17/2/19.


Butelka 330ml, skromna etykieta z pracą José Vermeerscha, kontra, niebieski kapsel, niepełne dane o parametrach i składzie zawartości. Obfita, biała piana, nieco mydlana, średnio trwała. Lekki gushing przy otwieraniu. Barwa żółto brunatna, nieładnie zmętniona. W aromacie kwaśne, niedojrzałe jasne winogrono, białe wino, porzeczki, agrest i intensywne cytrusy. Po ogrzaniu dochodzi stara beczka i niewielka piwnica. W smaku kwaśne, z delikatną cytrusową słodyczą, wytrawnym winem, octem jabłkowym i kiszonką w posmaku. Czuć też chmiele i delikatną, przyjemną goryczkę. Wysycenie średnie, drobne. Lekko mineralne, orzeźwiające, lekkie i pijalne w odbiorze.


To już reguła, że De Leite to klasa sama w sobie, przynajmniej w moim odczuciu - każde ich degustowane piwo jest złożone, bogate i niezwykle smaczne, w tym przypadku dodatkowo idealne na pragnienie i ciepło.

Cena: 2,76€

8,5/10 pkt
 




Zakupione w belgijskim w sklepie www.bieresgourmet.be

Browar:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz