Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 7 maja 2016

Alvinne - Mano Negra

Mano Negra z belgijskiego Brouwerij Alvinne, to Belgian Imperial Stout - ciemne, mocne piwo górnej fermentacji warzone przy użyciu drożdży Morpheus (specjalność browaru). Piwo zawiera 10% obj. alkoholu, 59 IBU, jest niefiltrowane i refermentowane w butelkach. W składzie mamy wodę, osiem rodzajów słodów, dwa rodzaje chmielu i drożdże. Na ratebeer ocenione na 90 punkty ogółem i 37 w stylu.


Buteleczka 330ml, skromna etykieta z niepełnymi danymi o składzie i parametrach zawartości, złoty goły kapsel. Piana beżowa, sycząca, początkowo spora szybko opada do cienkiej firanki. Barwa ciemno brązowa, spory, brzydki osad na dnie butelki. Aromat kwaskowy, wyraźnie winny, beczkowy, piwniczny, na tym tle delikatna kawa po turecku i kakao. W smaku wita nas bardzo mocna, odrobinę posłodzona kawa, gorzka czekolada, trochę karmelu i suszonych ciemnych owoców. Zapowiadanej w zapachu kwaskowości i winności w smaku niewiele. Goryczka wysoka, zalegająca, tytoniowo palona, wzmacniana dodatkowo rzadką konsystencją trunku i drobnym, średnim nagazowaniem. Alkohol ładnie wkomponowany, lekko rozgrzewa tylko przełyk chwilę po połknięciu.


Ciekawy efekt w postaci niepasującego aromatu do smaku... Skojarzenia z zimną kawą są tu jak najbardziej na miejscu - mocno kawowe i rzadkie piwo. Tej gęstości zdecydowanie brakuje, poza tym fajne, ciekawe piwo.
Cena: 13,50zł

7+/10 pkt





Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.alvinne.be

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz