Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 24 stycznia 2016

Profesja - Ogrodnik

Ogrodnik z wrocławskiego Browaru Profesja to Saison IPA - skrzyżowanie jasnego, górnofermentacyjnego piwa o fenolowym charakterze z Belgii z amerykańskim, intensywnie chmielonym Ale. Trunek jest niefiltrowany, niepasteryzowany, zawiera alkohol na poziomie 6% obj., ekstrakt 14° Plato i goryczkę 32 IBU. Użyte chmiele to niemiecki Perle oraz amerykańskie Simcoe i Mosaic. W składzie także: woda, słód pilzneński, monachijski , pszeniczny, caramel pils, karmel 30, karmel 150, pszenica, skórka pomarańczy, aframon madagaskarski oraz drożdże Belgian Abbey. Na ratebeer trunek oceniony na 82 punktów ogółem i 68 w stylu.


Butelka 500ml, charakterystyczny krasnal na etykiecie, pełne czytelne dane o składzie i parametrach piwa, biały goły kapsel. Po przelaniu tworzy się obfita, mydlana, grubo pęcherzykowa piana. Barwa złoto pomarańczowa, mętna. Aromat z jednej strony cytrusowy - głównie pomarańcze, mandarynki a nawet mango, z drugiej przyprawowy, fenolowy - czerwony pieprz, aframon, goździki... W smaku na pierwszym planie goryczka i cierpkość, przyprawy, głóg, w tyle owoce tropikalne, morele. Słodyczy mało, goryczka dość wysoka, zalegająca, szorstka. Nagazowanie średnie do wysokiego, szczypiące, grube.


Piwo ma niewątpliwie duży potencjał - sporo tu cech rasowego Saisona, sporo przypraw, z drugiej strony taka ilość chmielu na goryczkę powoduje, że trunek nie jest zbalansowany, a raczej trudny i męczący w odbiorze. Warto dopracować recepturę i może odstawić aframon (wydaje się, że podbija i tak wysoką przyprawowość, zwiększa cierpkość i niekorzystnie zmienia profil goryczki)?
Cena: 7,90zł

6,5/10 pkt





Zakupione
w sklepie piwa-regionalne.com.pl

Browar:
browarprofesja.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz