Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 27 grudnia 2015

AleBrowar + Σόλο - Saint No More 2015

Świąteczne Black Double Rye IPA od AleBrowaru w kooperacji z Kjetilem Jikiunem (byłym piwowarem Nøgne Ø, obecnie założycielem greckiego (na wyspie Kreta) browaru rzemieślniczego Σόλο (Solo), uwarzone w Gościszewie. W składzie mamy słody: pale ale, monachijski, pszeniczny, caramunich II, pale rye, cararye, melanoidynowy, palony jęczmień, czekoladowy pszeniczny, carafa special typ II, ciemny cukier kandyzowany, amerykańskie chmiele Chinook, Mosaic, Centennial, Simcoe i Cascade oraz drożdże górnej fermentacji Safale US-05. Alkohol na poziomie 8,7% obj., ekstrakt 20% wag. i goryczka 70 IBU. 98/99 punktów overall/style na ratebeer.


Butelka 500ml, firmowy kapsel Hop Heads of Poland, pełne info o zawartości butelki. Piwo jest niefiltrowane i niepasteryzowane. Po przelaniu do szkła tworzy się zbita, beżowa, drobna piana, długo pozostająca i ładnie oblepiająca szkło. Barwa ciemno brązowa, zamglona. W aromacie sporo iglaków, nut leśnych, żywicznych, cytrusowych oraz czekoladowych. W smaku odzwierciedlenie tego, co w aromacie - rządzi żywica a wtóruje jej skórka z limonki, grejpfrut, prażone ziarno i czekoladowy posmak. Ogólnie półwytrawne, choć wyczuwalna lekka, karmelowo żytnia słodycz i lepkość. Goryczka średnia do wysokiej w typie albedo, dość długa, podbita palonością. Wysycenie niskie, drobne, spora treściwość, lekka popiołowość na języku, alkohol świetnie ukryty.


Nie jest to może piwo, które jednoznacznie kojarzy się z gwiazdką - no może tylko przez to, że warzone jest raz w roku i wypuszczane w grudniu. W każdym razie Saint No More to zawsze wydarzenie, w tym roku dodatkowo podkręcone współpracą z Kjetilem Jikiunem (wcześniejsze kooperacyjne piwo AleBrowaru z tym Panem dało legendarne już Deep Love). 

Cena: 8,95zł

8,5+/10 pkt






Zakupione we Wrocławiu w sklepie specjalistycznym


Browar:
www.alebrowar.pl
solobeer.gr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz