Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 11 grudnia 2015

Pizza Port - Kook DIPA

Kook D.I.P.A. z amerykańskiego browaru restauracyjnego (tzw. brewpub) Pizza Port  (Bressi Ranch w Carlsbad) to mocno chmielone Double IPA na amerykańskich chmielach El Dorado, Melon (choć to chyba raczej niemiecki Huell Melon), Amarillo, Chinook oraz CTZ (grupa trzech chmieli o zbliżonych właściwościach: Columbus, Tomahawk, Zeus). Piwo ma 8,5% obj. alkoholu, warzone na bardzo jasnym słodzie pilzneńskim i american 2-row. Na ratebeer trunek oceniony na 97 punkty ogółem i 93 w stylu.


Kolorowo srebrna puszka o pojemności 1 pinty (ok 473ml - 16 fl. oz.) z surferami na błękitnych falach, skąpe dane o parametrach piwa i całkowity ich brak o składzie. Piana dość spora, drobno i średnio pęcherzykowa, nieco mydlana, szybko opadająca do firanki. Barwa jasno złota, zamglona, bąbelki raźno unoszące się z dna szkła. Aromat intensywnie chmielowy, czuć po prostu świeżo zebrany akermański chmiel, żywiczno cytrusowy z dodatkiem słodkich owoców tropikalnych. Wzór godny do naśladowania. W smaku fajna podstawa słodowa o profilu mandarynkowo brzoskwiniowego likieru, nieco słodyczy, która szybko kontrowana jest chmielową bombą - dominują iglaki i owoce tropikalne, jest pomarańcz, mandarynka, po chwili do głosu dochodzi średnia grejpfrutowa goryczka, przyjemna, zachęcająca do kolejnych łyków. W afterteasie nalewka na kandyzowanych skórkach cytrusowych... Nagazowanie średnie, grube, dosyć pełne w odbiorze, bardzo pijalne.


Świetne Imperial India Pale Ale, zdecydowanie nachmielone, świeże, intensywne i bez cienia ordynarnego alkoholu, który przecież dochodzi tu prawie do 9%. Piwo dla prawdziwych Hop Headów, w porównaniu do ikony stylu - Heady Toppera - jest mniej wytrawne, pełniejsze i słodsze, poza tym podobnie pijalne, zdradliwe i bezkompromisowo nachmielone.

Cena: 23,00zł

9-/10pkt





Zakupione w sklepie www.smakpiwa.pl

Browar:
www.pizzaport.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz