Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 18 lipca 2015

Jan Olbracht - Piotrek z Bagien American Amber Ale

American Amber Ale z browaru Jan Olbracht Rzemieślniczy, wydany w serii Piotrek z Bagien a uwarzony w ramach konkursu Kuźnia Piwowarów według receptury piwowara domowego Szymona Synaka, to niefiltrowane piwo górnej fermentacji o zawartości alkoholu na poziomie 6,5% obj., ekstrakcie 14% wag. i goryczce 45 IBU. Do nachmielenia użyto dwóch amerykańskich chmieli Citra i Cascade. W zasypie słody pale ale, bursztynowy, karmelowy jasny i żytni oraz drożdże Danstar Nottingham.


Butelka 500ml, metalizowana etykieta z kompletem informacji o składzie i parametrach zawartości oraz logiem Kuźnia Piwowarów, firmowy kapsel. Piana obfita, kremowa, drobna z pojedynczymi większymi oczkami, ładnie oblepiająca szkło. Barwa mocnej herbaty, ciemnego bursztynu, mętna. Aromat cytrusowy, landrynkowy, żywiczny a w tle karmel i syrop klonowy. Smak dość wytrawny, są wyraźne iglaki, skórka cytrynowa, dojrzała porzeczka, granat, melon, karmel, drożdże i lekko ziemiste nuty od żyta. Goryczka na średnim poziomie, grejpfrutowo-sosnowa, odrobinę zalegająca. Alkohol dobrze ułożony, nagazowanie średnie do niskiego, szczypiące, dość treściwe.


Piwo poprawne, fajnie nachmielone, aczkolwiek nieco przyciężkie (dodatek żyta w zasypie?). Praktycznie całą robotę odwala tu amerykański chmiel, dzięki któremu trunek nie jest do końca przytłaczający i mdły.
Cena: 8,50zł

7/10 pkt





Zakupione w Kaliszu w Banku Piwnym: www.bankpiwny.pl

Browar:
www.browarolbracht.pl
www.facebook.com/pages/Jan-Olbracht-Browar-Rzemie%C5%9Blniczy 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz