Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 28 czerwca 2015

Chimay - Doree

Dorée, czyli Spéciale du Potaupré, to jasne, lekkie piwo górnej fermentacji w stylu Belgian Ale z belgijskiego browaru trapistów Chimay. Jest to najsłabszy trunek od cystersów z Notre-Dame de Scourmont, ma zaledwie 4,8% alkoholu. Na ratebeer oceniony na 79 punktów ogółem i 92 w stylu.


Grawerowana butelka "bączek" 330ml, brązowo-złota etykieta a na niej niepełne dane o składzie i parametrach oraz znaczek Authentic Trappist Product, firmowy kapsel z brązowo-białym logo browaru. Piana biała, średnio pęcherzykowa, sycząca i dość szybko znikająca do niewielkiej pierzynki, barwa jasno złota, mętna. Aromat typowo belgijski - brzoskwinie z trawą cytrynową i lekko stajennymi nutami plus nieco przyprawowości. Orzeźwiający, świeży zapach budzący skojarzenia z białym półwytrawnym winem. W smaku zdecydowanie wytrawny, nieznaczna kwiatowa słodycz jest tu tylko tłem dla kwaskowo-estrowych smaków, będących wynikiem pracy drożdży. Dodatek siana i różowego pieprzu na finiszu uzupełniają głogową niedużą goryczkę. Nagazowanie wysokie, szampańskie, odczucie lekkie.


Bardzo sesyjne, zwiewne piwo od zakonników z Belgii idealnie pasuje na ciepłe, letnie dni. Kwaskowo-kwiatowe akcenty i duże nasycenie to charakterystyczne cechy tego wytrawnego "belga".
Cena: 9,50zł

7,5+/10 pkt





Zakupione w sklepie piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.chimay.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz