Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 4 kwietnia 2015

Samuel Smith - Oatmeal Stout

Stout owsiany z brytyjskiego browaru Samuel Smith to jedno z topowych piw tego browaru, na ratebeer zaliczone do Sweet Stoutów i ocenione na 99 punktów ogółem i maksymalnie, czyli 100 w stylu! Piwo górnej fermentacji, ciemne, z alkoholem na poziomie 5% obj. i owsem w zasypie. Miejmy nadzieję, że będzie trzymało poziom choćby degustowanego wcześniej Taddy Portera...


Butelka 550ml, grawerowana, kapsel owinięty złotkiem, niepełne dane o składzie i parametrach. Po przelaniu do szkła tworzy się ładna beżowa piana, średnio trwała, pozostająca do końca w postaci obrączki. Barwa ciemno brązowa z rubinowymi refleksami, klarowna. W aromacie przyjemne nuty likieru czekoladowego, trufle, wanilia i delikatne espresso - przypomina to nieco "słabszego RISa". Smak świetny, czekoladowy, pralinowy, jest też kawa i rum. Odczucie w ustach średnio pełne, gładkie, wysycenie średnie do niskiego, podkreślające szlachetność trunku a jednocześnie podwyższając pijalność. Goryczka kawowo-palona, króciutka, idealna.

Udany porter, skojarzenie z niskoalkoholowym RISem jak najbardziej na miejscu. Piwo jest bardzo pijalne, aksamitne, słodycz delikatna, nie zaklejająca, dobrze zbalansowana goryczką i likierowym posmakiem, ledwo wyczuwalna kwaśność od ciemnych słodów... Bez wątpienia najlepsze piwo jak do tej pory z browaru Samuel Smith!
Cena: 13zł

8/10 pkt


Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.samuelsmithsbrewery.co.uk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz