Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 20 sierpnia 2017

De Dolle - Oerbier Special Reserva

Oerbier Special Reserva to mocne, ciemne piwo górnej fermentacji w stylu Sour Red/Brown (tudzież Flanders Red Ale lub Flanders Oud Bruin), warzone przez belgijski De Dolle Brouwers. Piwo ma alkohol na poziomie 13% obj., chmielone angielskim chmielem Golding z belgijskich upraw (okolice Poperinge), oczywiście jest refermentowane w butelkach, niefiltrowane i niepasteryzowane, warzone przy użyciu fermentacji spontanicznej, starzone w dębowych beczkach. Na ratebeer ocenione na maksymalne 100 punktów ogółem i 99 w stylu, co daje wysokie miejsce w Top 50. Warka z 2013 roku.


Butelka 750ml, skromna stalowa etykieta (od butelek 330ml - błąd), złoty kapsel, lakoniczne dane o parametrach i składzie zawartości. Piana bardzo obfita, średnio oczkowa, średnio trwała. Barwa czerwona, opalizująca. Aromat intensywny, przyjemny, głównie czerwone wino, porzeczki, wiśnie, suszone owoce, stara beczka, drewno, wanilia... W smaku sporo rodzynkowo figowej słodyczy, melasa, daktyle, do tego kwaskowe nuty winne, czerwone owoce, lekka mineralność, ziemistość, cierpkość, na finiszu dębina, wanilia, zioła i przyprawy... Nieduża migdałowa goryczka, lekkie rozgrzewanie od procentów, średnie wysycenie, przyjemnie oleiste i lepkie w odbiorze.


Klasa piwo! Połączenie nut słodkich, quadruplowych z nutami kwaśnymi, winnymi i barrel agingiem dało niezwykle złożony, zniuansowany i wielowymiarowy trunek, którego kolejne elementy pojawiają się w miarę ogrzewania całości w szkle... Dla mnie coś pomiędzy Aardnon / Earthnun a Caractère Rouge. Pozostaje tylko pić i podziwiać klasę piwowara.
Cena: 28,93€

9+/10 pkt





Zakupione w belgijskim sklepie belgiuminabox.com

Browar:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz