Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 17 sierpnia 2017

Pinta - Eisbock Grand Prix

Eisbock Grand Prix z browaru Pinta, uwarzone w Browarze na Jurze, to Eisbock według receptury Artura Pasiecznego, zwycięzcy 5 edycji Warszawskiego Konkursu Piw Domowych. Jest to wymrażany Doppelbock, filtrowany i pasteryzowany, o parametrach: ekstrakt początkowy 27% wag., alkohol na poziomie 11,2% obj., goryczka 31 IBU. W składzie mamy wodę, słody Weyermann: monachijski typ II, wiedeński, vikingmalt monachijski typ I, karmelowy 300, chateau crystal, polski chmiel Marynka, niemiecki Perle, drożdże dolnej fermentacji Fermentis Saflager W-34/70. Na ratebeer 96 punktów ogółem i 93 w stylu, co daje miejsce w Top 50. Warka do 30/01/2020.


Butelka 330ml, firmowy kapsel, pełne info o składzie i parametrach na etykiecie. Ciemno bursztynowe, zamglone, z drobną, kremową i obfitą pianą, ładnie zdobiąca szkło. W aromacie owoce kandyzowane, rodzynki, przejrzały winogron, miód akacjowy, wosk pszczeli... W smaku podobnie, słodowe, zbożowe, do tego skórka od chleba, cukier kandyzowany, suszone owoce... Dość słodkie, gęste, nisko wysycone, z niedużą, migdałową goryczką i nieźle wkomponowanym alkoholem.


W porównaniu do młodej wersji "z kranu" na WFP, butelka fajnie się utleniła, pojawiły się nuty porto, sherry, suszu... Mimo to nadal jest to piwo uboższe od doskonałego Aventinusa ze Schneidera.

Cena: 13,80zł

8+/10 pkt






Zakupione w sklepie ebrowarium.pl

Browar:
www.browarpinta.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz