Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 9 sierpnia 2017

Amager - Dario The Dark Don

Dario The Dark Don to Double Mash Russian Imperial Stout, uwarzony w duńskim Amager Bryghus i wydany specjalnie z okazji 10 lecia browaru. Alkohol dochodzi tu do poziomu 11% obj., do chmielenia użyto amerykańskiego chmielu Columbus oraz Centennial. W składzie mamy wodę, słód pilzneński, pale, caraaroma, monachijski, czekoladowy, palony jęczmień, słód pszeniczny, chmiel i drożdże górnej fermentacji US-ale. Na ratebeer 99 punktów ogółem oraz 86 w stylu. Warka do 04/2022.


Butelka 500ml, firmowy kapsel, pełne dane o składzie trunku i niepełne o parametrach. Obfita, drobna, brązowa piana, długo pozostająca na powierzchni smoliście czarnej cieczy. W aromacie bogactwo pralin, szwajcarskiej czekolady, mocnego espresso i rodzynek w rumie. Smak równie intensywny co zapach, słodki, kakaowy, truflowy, kawowy, palony... Przyjemny aftertejs w postaci porto, rodzynek i likieru karmelowego. W kontrze solidna, tytoniowa goryczka i przyjemne rumowe rozgrzewanie. Niskie wysycenie, pełne, dość gęste i wyklejające w odbiorze.


Konkretny, intensywny, ale i ułożony RIS - podwójne zacieranie jak widać warte zachodu... Jeden z najlepszych RISów nie BA - dla mnie "zwykłego" Speedway Stouta czy "pikantnego" Mexican Cake'a wciąga nosem!
Cena: 39,00zł

9+/10 pkt


Zakupione w sklepie ebrowarium.pl

Browar:
www.amagerbryghus.dkBrak komentarzy:

Prześlij komentarz