Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 7 lipca 2017

Piwoteka - 1423

1423 z łódzkiego Browaru Piwoteka, uwarzony w Browarze Jan Olbracht, to Braggot (Mead według ratebeer). Piwo ma ekstrakt początkowy na poziomie 26% wag. i alkohol 11% obj. W składzie: woda,  słód pale ale, monachijski II, caraaroma, carafa III special, miód wielokwiatowy, słód pszeniczny jasny, płatki owsiane, niemiecki chmiel Magnum, drożdże górnej fermentacji Danstar Nottingham. Na ratebeer oceniony na 87 punktów overall i 82 style. Warka do 29/03/2018.


Butelka 330ml, czarny goły kapsel, pełne info o składzie i parametrach na etykiecie (poza IBU). Piana niewielka, beżowa, szybko opada do kożuszka. Barwa ciemnobrązowa, nieprzejrzysta. W aromacie głównie melasa, mleczna czekolada, troszkę toffi, miodu, rodzynek, daktyli... W smaku słodkie, tu także mleczna czekolada, kakao na mleku, cukierki raczki, karmel, suszone owoce, w tle miód pitny, wosk pszczeli i wyraźny parkiet (?!). Goryczka średnia, palona, niskie wysycenie, wyklejające, pełne w odbiorze, z lekko rozgrzewającym alkoholem.


Oba, ostatnio degustowane, mocne piwa z miodem są zupełnie różne - Perun Braggot bardziej miodowy, karmelowy, brownale'owy, Piwoteka 1423 zaś wyraźnie nawiązuje do Milk Stouta, do FESa, do BDSA, miód zaś stanowi tylko tło.
Cena: 12,50zł

8+/10 pkt


Zakupione w sklepie online: piwoteka.pl

Browar:
piwotekanarodowa.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz