Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 6 lipca 2017

Perun - Braggot Barleywine

Braggot Barleywine z browaru kontraktowego Perun, warzony w Browarach Regionalnych Wąsosz, to hybryda miodu pitnego i piwa, Mead według ratebeer. Trunek zawiera alkohol na poziomie 12,4% obj., ekstrakt 25% wag., goryczke 52 IBU. W składzie woda, słód pilzneński, monachijski, karmelowy jęczmienny, karmelowy pszeniczny, karmelowy żytni, płatki owsiane, polski chmiel Iunga i Sybilla, miód gryczany, miód wielokwiatowy, drożdże górnej fermentacji S04. Piwo pasteryzowane. Na ratebeer 93 punktów ogółem i 89 w stylu. Warka z datą do 07/02/2019.


Butelka 330ml, czarna etykieta z niepełnym składem i parametrami, firmowy kapsel. Piana drobna, nieduża, szybko opada do firanki. Barwa brązowa, mętna. Aromat oczywiście miodowy, przy czym jednoznacznie można stwierdzić, że jest to miód gryczany, ciemny, do tego odrobina suszonych owoców, karmelu, przypraw. W smaku zaskakująco, bo owszem, spora słodycz, ale nie jest to ulepek. W pierwszym odczuciu jakaś ziołowość, rodzynki, melasa, porto, sherry, nuty miodowe dopiero po chwili, intensywne, długie, nieco mdlące. Kolejny jednak łyk to znów przyjemne zioła, przyprawy, susz i szlachetne, wzmocnione wino... Goryczka nieduża, głogowa, wysycenie niskie, drobne, body może nie jest gęste, ale solidne, nieco nawet oleiste. Co ważne, ładnie ułożony, przyjemnie rozgrzewający alko.


Na pewno jest to deserowy trunek, jednoznacznie miodowy, aczkolwiek z całą masą piwnych akcentów. Dobre.
Ps.
Kto by pomyślał, że piwo z miodem będzie dla mnie topowym z oferty Peruna...
Cena: 18,90zł

8-/10 pkt


Zakupione w sklepie ebrowarium.pl

Browar:
browarperun.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz