Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 29 czerwca 2017

American Solera - Old Dishoom

Old Dishoom, z wysoko ocenianego amerykańskiego browaru American Solera (2gi najlepszy nowy browar na świecie według ratebeer w 2016 roku), to Old Ale aged in Sherry casks, Vintage 2016, czyli mocne, ciemne piwo górnej fermentacji, leżakowane w dębowych beczkach po Sherry. Alkohol na poziomie 8,5% obj., na ratebeer 98 punktów ogółem i 96 w stylu, co daje miejsce w Top 50.


Butelka 375ml, niepełne dane o składzie i parametrach na kontrze, złoty, duży kapsel. Piana obfita, lekko sycząca i szybko opadająca do kożuszka. Barwa rubinowa, opalizująca. W zapachu dość intensywne nuty sherry, porto, rodzynek, czerwonego wytrawnego wina, starej beczki, wanilii... W smaku sporo słodyczy, cukrów resztkowych, dojrzałych winogron, daktyli, słodkiego, ciężkiego wina, ale również cierpkich tanin, dębiny, czerwonych i leśnych, kwaskowych owoców... Niska, pestkowo ziołowa goryczka, ładnie ukryty alkohol, niskie wysycenie, oleiste, wyklejające w odbiorze.


Old Ale i Flanders jednocześnie, fajnie złożone, słodko kwaskowe, z wyraźną beczką i nutami sherry... Klasa.
Cena: 11,98€

8,5+/10 pkt

Zakupione w belgijskim sklepie www.beergium.com

Browar:
americansolera.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz