Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 24 czerwca 2017

Cigar City - Big Sound Scotch Ale

Big Sound Scotch Ale, z amerykańskiego Cigar City Brewing, to oczywiście Scotch Ale. Alkohol na poziomie 9,9% obj., ekstrakt 20° Plato, goryczka 27 IBU. Piwo zdobyło brązowy medal na U.S. Open Beer Championship 2015, na ratebeer uzyskało 98 punktów ogółem i 99 w stylu, co daje wysokie miejsce w Top 50. Zabutelkowane 12/01/2016.


Butelka 650ml, lakoniczne dane o składzie i parametrach zawartości na ciemnej lakierowanej etykiecie, firmowy kapsel. Spory i niespodziewany (czytaj: byłem nieprzygotowany) gushing przy otwieraniu. Piana średnio obfita, szybko opada do zera, barwa brązowa, dość klarowna. W zapachu bardzo przyjemnie i intensywnie - na równi karmel, toffi, porto, sherry, miód spadziowy, melasa i odrobina sosu sojowego. Klasa! W smaku podobnie, dość słodkie, wyklejające, jest umami, delikatna słoność kojarząca się z popcornem w karmelu, toffi, irysy, czekolada, daktyle... Goryczka nieduża, ale obecna, lekko palona, tytoniowa. Niskie wysycenie, pełne, oleiste i gładkie w odbiorze, lekko rozgrzewający alkohol w typie wzmacnianego, słodkiego wina, rumu.


Pozytywne zaskoczenie pod kontem aromatu i konsystencji. Bardziej w typie Backwoods Bastard niż Old Chub. Gdyby nie ten gushing...
Cena: 11,56€

8+/10 pkt


Zakupione w belgijskim sklepie www.beergium.com

Browar:
cigarcitybrewing.com
cigarcitybrewing.com/pdf


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz