Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 2 kwietnia 2017

Chimay - Grande Réserve Vieillie En Barriques (2016/2)

Grande Réserve Vieillie En Barriques (2016/2) z belgijskiego browaru trapistów Chimay, to ciemne, mocne piwo górnej fermentacji w stylu Belgian Dark Strong Ale, które powstało poprzez zmieszanie piwa Chimay Blue leżakowanego w różnych drewnianych beczkach: 27% z beczki z dębu francuskiego, 40% z beczki z dębu amerykańskiego, 16% z beczki po koniaku oraz 16% z beczki z kasztanowca. Trunek ma 10,5% alkoholu, jest niefiltrowany, niepasteryzowany, refermentowany w butelkach, na ratebeer ocenione na 96 punktów ogółem i 96 w stylu. Data butelkowania 10/08/2016 (5 lat termin przydatności).


Grawerowana, malowana, beczułkowata butelka 750ml, niepełne dane o składzie i parametrach, znaczek Authentic Trappist Product, korek, drucik. Solidny wystrzał korka przy otwieraniu (bez gushingu), obfita, sycząca piana, szybko opadająca do chmurki. Barwa herbaciano rubinowa, opalizująca. W aromacie głównie nuty ciemnego, mocnego belga - kandyzowane i suszone owoce, miód, karmel, przyprawy, w tle subtelna wanilia, dębina (kasztanowca nie stwierdziłem). W smaku delikatne, wykwintne, miękkie, pięknie ułożone - przyjemna rodzynkowo waniliowa słodycz, daktyle, syrop klonowy, lekko pikantne zioła... W posmaku odrobina dobrej jakości koniaku, lekka cierpkość starego drewna, tytoniowo orzechowa, nieduża goryczka. Wysycenie średnie, dość rzadkie i zaskakująco pijalne.Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy wersja barrel aged jest lepsza czy gorsza od podstawki, aczkolwiek jest inna, bardziej złożona, jednocześnie mniej intensywna i dla mnie łatwiejsza w przyswajaniu (bardziej "easydrinking"), co niekoniecznie jest plusem przy tak mocnych piwach i nie idzie w parze z kilkukrotnie wyższą ceną.
Cena: 93,00zł

8,5+/10 pkt

Zakupione w sklepie sklep.belgijskiepiwo.com

Browar:
www.chimay.com
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz