Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 1 kwietnia 2017

Lervig - Barley Wine Brewers Reserve 2016

Barley Wine Brewers Reserve 2016 Aged in Bourbon Barrels z norweskiego Lervig Aktiebryggeri, to warzone raz w roku American Barley Wine, przez rok leżakowane w dębowych beczkach po Bourbonie. Trunek chmielony jest angielskim Golding (lub niemieckim Perle i czeskim Saaz) do 60 IBU, zawiera 12,5% obj. alkoholu i 28,6° Plato. W składzie woda, słód pale, monachijski, czekoladowy i karmelowy, chmiel, drożdże górnej fermentacji. Piwo ma 99 punktów ogółem i 96 w stylu na ratebeer. Data ważności do 18/02/2026 roku.


Niepełne dane o składzie i parametrach na etykiecie naklejonej na małej butelce 330ml ze srebrnym kapslem. Piana sycząca, szybko opada do chmurki, barwa mahoniowa, mętna. W aromacie sporo nut bourbonowych, waniliowych, karmelowych, w tle suszona gruszka, rodzynki, orzechy. Smak słodki, dominuje toffi, melasa i karmel, są też włoskie orzechy, wanilina, nieco tanin, krówki. Goryczka średnia, tytoniowa, nisko wysycone, oleiste, miękkie, aksamitne w odbiorze. Alkohol obecny, nieprzeszkadzający.


Zaskakująco dobre Barley Wine, bardzo klasyczne, angielskie, wzbogacone aromatami i smakami z beczki oraz naleciałościami z whiskey. Amerykańskość tego piwa objawia się chyba tylko całkiem fajnie zaznaczoną goryczką i bourbonem, idealnie kontrującymi słodkie toffi. #teamslodyczka "pod moje upodobania". Klasa!
Cena: 11,39€

9-/10 pkt

Zakupione w duńskim sklepie online boxbeers.com

Browar:
lervig.no


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz