Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 24 stycznia 2017

Põhjala - Porridge Bullet

Porridge Bullet Barrel Aged Multigrain Breakfast Ale to American Strong Ale, warzone w estońskim browarze Põhjala i wydane w serii Cellar Series. Piwo leżakowane w dębowych beczkach po mocnych alkoholach, blendowane przed rozlewem, zawiera 11,9% alkoholu, 27° Plato, 55 IBU. W składzie woda, słód monachijski, pszeniczny, żytni, owies, słód pale, biscuit, cara 10, czekoladowy, cara 300 melanoidynowy, cara 150, carafa special T-2, special B, żytni palony, laktoza, niemiecki chmiel Magnum, angielski Northern Brewer, First Gold i amerykański Columbus, drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer ocenione na maksymalne 100 punktów overall i 99 style, co daje miejsce w Top 50. Warka do 21/11/19.


Butelka 330ml, firmowy kapsel w żółtym laku, niepełne dane o parametrach i składzie trunku. Pianka drobna, sycząca, szybko opada do zera. Barwa ciemnobrązowa, nieprzejrzysta. Aromat przyjemny, słodki, melasowy, rodzynkowy, karmelowy, śliwkowy, do tego nutki porto, wanilii, orzechów... W smaku słodkie, słodowe, daktylowo pralinowo melasowe. Goryczka niska do średniej, tytoniowo przyprawowa. W afterteasie toffi, miód gryczany, sherry, cygaro... Bardzo przyjemna, oleista, treściwa, pełna faktura piwa, niskie wysycenie, rozgrzewający, szlachetny alkohol kojarzący się ze wzmacnianym, słodkim winem.


Klasa piwo, głównie dzięki świetnemu ciału, choć wpływ beczki nieco zbyt delikatny. Jak miałbym porównać to blisko mu do Prairie Okie, ale z oleistą konsystencją w typie God Jul od Nøgne Ø.
Cena: 28,32zł

9/10 pkt


Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl


Browar:
pohjalabeer.comBrak komentarzy:

Prześlij komentarz