Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 18 stycznia 2017

Alvinne - Kriek van Mortagne

Kriek van Mortagne z belgijskiego Brouwerij Alvinne, to piwo górnej fermentacji powstałe jako blend dwóch trunków: Sour Red Ale - Kerasus (60%) oraz Wild Quadrupel - Cuvée De Mortagne (40%), dodatkowo przez rok leżakowane w dębowych beczkach po czerwonym winie Saint-Emilion. Piwo zawiera 8% obj. alkoholu, jest niefiltrowane i refermentowane w butelkach, w składzie woda, słód jęczmienny, chmiel, wiśnie, cukier i dzikie drożdże Morpheus. Na ratebeer ocenione na 94 punkty ogółem i 67 w stylu. Data przydatności do października 2021.


Buteleczka 330ml, skromna etykieta z niepełnymi danymi o składzie i parametrach zawartości, złoty goły kapsel. Piana minimalna, szybko opada do firanki. Barwa miedziana, opalizująca. W aromacie czuć wiśnie, czerwone wino, starą beczkę, ale i rodzynki, karmel, śliwki a nawet odrobinę wanilii... Smak kwaskowy, wiśniowo winny, taniczny, jednocześnie słodowy, pełny, quadruplowy, z dzikim, cierpkim, mineralnym finiszem. Wysycenie niskie, alkohol lekko rozgrzewający, minimalna ziołowa goryczka.


Ciekawe połączenie, wyszło coś pomiędzy kriekiem i ciemnym belgiem (z wyraźną dominacja tego pierwszego), z intensywnymi akcentami beczki i dzikich drożdży.
Cena: 3,99€

8/10 pkt

Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:
www.alvinne.be

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz