Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 31 grudnia 2016

St. Bernardus - Christmas Ale

Christmas Ale to Belgian Dark Strong Ale od belgijskich trapistów z St. Bernardus Brouwerij, warzony z przyprawami specjalnie na święta Bożego Narodzenia. Jest to ciemne, mocne piwo górnej fermentacji, refermentowane w butelkach, zawierające 10% alkoholu. W składzie, podobnie jak pierwowzór (Abt 12 Watou): woda, słód jęczmienny, cukier kandyzowany, niemiecki chmiel goryczkowy Hallertau Magnum oraz angielski aromatyczny Kent Golding, drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer 99 punktów ogółem i 99 w stylu, co daje miejsce w Top 50 piw w tym właśnie stylu na świecie.


Butelka 750 ml, korek, drucik, niepełny skład i parametry trunku na etykiecie. Piana dość obfita, gruba, mydlana, szybko opadająca do pierzynki. Barwa rubinowa, klarowna. W aromacie kandyzowane morele, rodzynki, melasa, karmel i zioła, ale też trochę starego chmielu. W smaku podobnie, dość słodkie, ale nie zalepiające, sporo kandyzowanych i suszonych owoców, miodu oraz cała masa przypraw. Goryczka nieduża, w posmaku lekko szałwiowo miętowe nutki, może anyż... Wysycenie średnie, treściwe i pełne w odbiorze, ładnie schowane 10% ABV.


Jako piwo świąteczne wypada bardzo dobrze, ale że jest robione na bazie Abt 12 Watou to uważam, że dodatek tych wszystkich przypraw i ziół raczej wpłynął niekorzystnie i piwo smakuje mi nieco mniej od oryginału.
Cena: 31,00zł

8+/10 pkt

Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.sintbernardus.beBrak komentarzy:

Prześlij komentarz