Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 23 listopada 2016

Straffe Hendrik - Wild

Straffe Hendrik Wild z belgijskiego restauracyjnego browaru rodzinnego Huisbrouwerij De Halve Maan to ich Brugs Tripelbier przefermentowany dzikimi drożdżami Brettanomyces - jasne, mocne piwo górnej fermentacji o ekstrakcie na poziomie 19% wag., alkoholu 9% obj. i goryczce 35 IBU (chmielone czeskim Saaz i słoweńskim Styrian Golding). Piwo refermentowane w butelkach, termin przydatności do spożycia - 5 lat. Na ratebeer ocenione na 93 punktów ogółem i 95 w stylu. Warka do 28/01/2021.


Butelka 330ml, jasna etykieta ze skąpymi informacjami o składzie i parametrach zawartości, krawatka, firmowy kapsel z logo browaru. Piana wysoka, średnio pęcherzykowa, trwała. Barwa złoto pomarańczowa, mętna. Aromat wyraźnie brettowy - derka, stajnia, stara skóra, do tego troszkę suszonych moreli, brzoskwiń... W smaku sporo biszkoptowej słodyczy, kandyzowanych owoców, brzoskwiń, ale i tak najsilniej czuć dzikie drożdże, jeszcze intensywniej niż w zapachu, co nieco przeszkadza. Goryczka niska, ziołowa, pikantne przyprawy w aftertejsie. Wysycenie wysokie, drobne, rozgrzewający alkohol.


Lubię bretty, ale tu poza stajnią poszły w nieco chemiczną, męczącą wręcz stronę. Poza tym niezły Tripel, lepszy od wersji podstawowej.
Cana: 13,00zł

7,5/10 pkt


Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.straffehendrik.be
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz