Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 27 maja 2016

North Coast - Brother Thelonious

Brother Thelonious z amerykańskiego North Coast Brewing Company, wydane w serii American Artisan, to oczywiście górno fermentacyjne Belgian Strong Ale, przez twórców określane jako Belgian Style Strong Dark Abbey Ale. Piwo ma 9,4% obj. alkoholu, goryczkę 27 IBU. Na ratebeer ocenione na 95 punktów ogółem i 94 w stylu, zdobyło złoty medal w 2015 roku na European Beer Star i srebro w 2006 na World Beer Championships!


Beczułkowata amerykańska butelka o pojemności 355ml, pomarańczowo beżowa etykieta, krawatka, firmowy kapsel, brak informacji o składzie i parametrach zawartości (poza poziomem alkoholu). Po przelaniu do szkła tworzy się spora, kremowa piana, niezbyt trwała, poprzestrzelana większymi bąblami, pozostaje jedynie jako pierzynka. Barwa burgundowa, klarowna, z pływającymi drobinkami drożdży lub chmieli. Aromat to składowa karmelu, suszonych i kandyzowanych owoców oraz toffi - bardzo przyjemny. W smaku półsłodkie, tu również na karmelowym podłożu wybijają się rodzynki, daktyle, figi i suszone gruszki, lekka pikantność na finiszu, toffi, może nawet mleczna czekolada w dalekim tle. Goryczka niska, ziołowo głogowa. Wysycenie średnie, lekko szczypiące, półpełne w odbiorze, rozgrzewający na podniebieniu likierowy alkohol.


BDSA na wysokim poziomie - ładnie ułożony, nie za słodki, nie za alkoholowy, całkiem pijalny. W tym przypadku idealnie wpasowuje się w klasyczne belgijskie piwa w tym stylu (choć cena zniechęca, bo taki weźmy na to Rochefort 8 jest o połowę tańszy i jednak znacznie lepszy).
Cena: 25,40zł

8/10pkt






Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
www.northcoastbrewing.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz