Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 9 września 2015

Profesja - Rzeźnik

Rzeźnik z wrocławskiego Browaru Profesja to kwaśne piwo w stylu Sour Red Ale o zawartości alkoholu na poziomie 4,7% obj., ekstrakcie 12,5° Plato i niedużej goryczce 30 IBU. Oczywiście trunek niefiltrowany, niepasteryzowany, delikatnie chmielony polskim chmielem Sybilla oraz amerykańskimi Willamette i Centennial. W składzie także: woda,y słód pale ale, monachijski, red x oraz dzikie drożdże Brettanomyces Claussenii jak i bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus Brevis. Na ratebeer 49/14.


Butelka 500ml, charakterystyczny krasnal na etykiecie, pełne czytelne dane o składzie i parametrach piwa, czarny goły kapsel. Po przelaniu tworzy się niska, drobno i średnio pęcherzykowa piana, szybko opadająca do pierzynki, barwa bursztynowo czerwona, mętna. Aromat z butelki ziołowo cytrusowy, po przelaniu pojawiają się czerwone owoce (czereśnia, wiśnia, porzeczka, poziomka), jest też cytryna i nieco nut trawiastych. Nie czuć dzikości... W smaku delikatna owocowa kwaskowość przypominająca rozwodniony sok z czerwonej porzeczki, brak słodyczy (może odrobina słodowej chlebowości) i w kontrze subtelna czysto-chmielowa goryczka od Sybilli. Nagazowanie niskie do średniego.


Lekkie, sesyjne Sour Ale, fajnie zbalansowane i wyważone, idealne do szybkiego ugaszenia pragnienia, ale i niebanalne w zapachu i smaku. Może zbyt wodniste, ale ogólnie udana próba.
Cena: 9,20zł

7,5/10 pkt





Zakupione
w sklepie www.sklep.piwaswiata.com

Browar:
browarprofesja.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz