Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 13 września 2015

Anderson Valley - Hop Ottin IPA

Hop Ottin' IPA z amerykańskiego Anderson Valley Brewing Company to jasne, górno fermentacyjne West Coast India Pale Ale. Piwo ma 7% obj. alkoholu, goryczkę 78 IBU, chmielone zarówno na goryczkę jak i na zimno amerykańskim chmielem Cascade i Columbus. Na ratebeer ocenione na 96 punkty ogółem i 95 w stylu przy niemalże 2100 głosach.


Butelka o pojemności 355ml, świetna kolorowa etykieta z niedźwiedzio-łosiem na grubym czerpanym papierze, firmowy kapsel, niepełne dane o składzie i parametrach zawartości. Piana drobno i średnio oczkowa, nieduża, trwała. Barwa ciemno złota, lekko opalizująca. Aromat słodki, owocowo-kwiatowy z nutą likieru cytrynowego, lekko estrowy (brzoskwinie, jasne winogrono), bardziej przypomina American Barley Wine niż rasowe IPA. W smaku cytrusowo-żywiczny, minimalna słodycz o profilu syropu klonowego, goryczka średnia do wysokiej, grejpfrutowo-świerkowa. W afterteasie marakuja i herbatnik. Nagazowanie średnie do niskiego, alkohol lekko rozgrzewa, dobrze ukryty w smaku i zapachu.


Kolejne świetne Pale Ale z USA. Tym razem nieco mocniejsze, ale bardzo podobne profilem piwo, zdecydowanie inne od polskich przechmielonych odpowiedników. Amerykanie robią to w subtelniejszy, bardziej ułożony sposób, nie boją się też efektów pracy drożdży w piwie pod postacią estrów, co wprowadza dodatkowe nuty w warstwie sensorycznej. Dobry trunek wart spróbowania!
Cena: 16,49zł

8/10pkt





Zakupione w sklepie online: www.sklep.piwaswiata.com

Browar:
avbc.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz