Zwycięzcą tegorocznego Konkursu Piw Domowych Birofilia 2014 po raz drugi z rzędu został browarnik domowy Czesław Dziełak, którego piwo gościło już na moim blogu (Grand Prix 2013 AIPA). Dubbel Cieszyński został uwarzony w Browarze Zamkowym Cieszyn. Jest to ciemne piwo górnej fermentacji w stylu dubbel, wywodzącym się od belgijskich piw klasztornych, na ratebeer ocenione na 77/91 punktów overall/style.
Butelka 330ml, ładna etykieta, stonowana, gustowna, zawiera wszystkie niezbędne informacje i podpis twórcy (Czesława Dziełaka), kapsel również świetny, dedykowany temu właśnie piwu. Parametry i skład piwa - IBU 17, ekstrakt 18%, alkohol 8,5%, jest tu aż sześć rodzajów słodów i dwa chmiele (Magnum i Saaz).
Piana typowa dla tego stylu, niska, nietrwała, barwa miedziana, lekko mętna. W aromacie mamy winne nuty, dość słodko, ale jest i lekka kwaskowość, rodzynki, figi, kandyzowane owoce, nalewka wiśniowa i słabe nuty belgijskich drożdży (stajnia). Smak słodko-gorzki, z minimalną kwaśnością. Powtarza się to wszystko, co w zapachu, z naciskiem na kandyzowane owoce, daktyle i głóg (czy nawet wino głogowe domowej produkcji) oraz końska derka w swej dość przyjemnej odmianie. Jest też spora alkoholowa nuta, ale bardziej o winnym i szampanowym profilu niż spirytusowym.
Piwo dość smaczne, bogate pod względem doznań sensorycznych, dość wysoko nagazowane (zgodnie ze stylem), o profilu degustacyjno-deserowym, alkohol nie do końca ułożony, ale nie jest to na tyle przeszkadzające, żeby dyskwalifikowało je jako dubbla. Można kilka miesięcy poleżakować, powinno się ładnie ułożyć i zbalansować. Na tą chwilę troszkę brakuje do najlepszych piw trappistów, ale te słabsze bije na głowę (np. Maredsou), zważywszy na cenę i oprawę wizualną - świetne na rozpoczęcie przygody z belgijskimi piwami.
Cena: 3,99zł
7/10 pkt
7/10 pkt
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz