Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 4 grudnia 2015

De Dolle - Oerbier

Oerbier to mocne, ciemne piwo górnej fermentacji w stylu Belgian Strong Ale, warzone przez belgijski De Dolle Brouwers od 1980 roku. Piwo ma alkohol na poziomie 9% obj., chmielone angielskim chmielem Golding z belgijskich upraw (okolice Poperinge), oczywiście jest refermentowane w butelkach, niefiltrowane i niepasteryzowane, warzone przy użyciu fermentacji spontanicznej. Na ratebeer ocenione na 99 punktów ogółem i tyle samo w stylu, co daje mu 31 miejsce w Top 50!


Butelka 330ml, malowana etykieta i krawatka w kształcie muszki, czerwony kapsel, niepełne dane o parametrach i składzie zawartości. Piana obfita, średnio oczkowa, sycząca, ale dość długo pozostaje w postaci pierzynki. Barwa mahoniowa, mętna. W aromacie lekka kwaśność czerwonych owoców (wiśnia, porzeczka, czereśnia), są też suszone owoce i winogron a w tle delikatna stajnia. Przyjemny i orzeźwiający. W smaku jest dość słodko i jednocześnie cierpko, konkretna karmelowa podstawa, kandyzowane owoce, rodzynki, suszona morela, po chwili pojawia się niewielka kwaśność czerwonego wina, delikatna dzikość oraz miła choć długa, głogowo pikantna goryczka. W afterteasie czerwony pieprz i prażone migdały. Wysokie nagazowanie, chwilę musujące w ustach jak szampan. Lekko szorstkie, ziemiste i sycące w odbiorze. Alkohol rozgrzewający, ładnie wkomponowany, odpowiedni do woltażu.


Dość nietypowe piwo w porównaniu do klasyków stylu, przez co ciekawe. Fermentacja spontaniczna dodała fajnych nut w aromacie i delikatnie podkręciła smak...
Cena: 14,30zł

8+/10 pkt





Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz