Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 14 października 2015

Bastogne - Ardenne Stout

Ardenne Stout to mocne ciemne piwo górnej fermentacji w stylu Imperial Stout tudzież Extra Foreign Stout, warzone przez niewielki belgijski Brasserie de Bastogne (ten sam, w którym warzył polski browar Gzub). Piwo ma alkohol na poziomie 8% obj., w składzie słody jęczmienne, palone, prażony orkisz, cukier, amerykański chmiel Mosaic (piwo chmielone również "na zimno" na aromat), belgijski Belgian Golding i niemiecki Hallertau Hersbrucker, drożdże. Trunek jest leżakowany w dębowych beczkach i refermentowany w butelkach. Na ratebeer ocenione na 97 punktów ogółem i 96 w stylu.


Butelka 330ml, skromna etykieta bez kontry, złoty kapsel z czarnym logo browaru, niepełne dane o parametrach i składzie zawartości. Piana obfita, drobna, beżowa, ładnie zdobi szkło. Barwa prawie czarna z rubinowymi przebłyskami. W aromacie dominuje gorzka czekolada, słodkie kakao i wanilia, w tle nuty whisky oraz palone. Super! W smaku podobnie, lekka czekoladowa słodycz, suszone węgierki, delikatna kwaskowość cytrusów, likier waniliowy i posmaki dębiny, whisky oraz prażonego ziarna. W afterteasie kawa i cygaro. Goryczka niska, ziołowo-tytoniowa. Nagazowanie niskie do średniego, drobne, w odczuciu półpełne, dość gęste, z fajną ziemistością, szorstkością na języku. Alkohol idealnie ukryty.


Fajny stout z akcentami beczki po whisky, bardzo gładki i ułożony (choć mógłby być bardziej gęsty). Niedrogie piwo oferujące doznania porównywalne z niejednym trzy-czterokrotnie droższym.

Cena: 15,60zł

8+/10 pkt








Zakupione w sklepie piwa-regionalne.com.pl

Browar:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz