Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 1 lipca 2015

Greene King - Strong Suffolk Vintage Ale

Strong Suffolk Vintage Ale (w USA znane pod nazwą Olde Suffolk) z brytyjskiego komercyjnego browaru Greene King można bez problemu kupić choćby w E.Leclerc czy Carrefour. Nie oznacza to jednak, że jest to zwykłe angielskie ciemne Ale. Otóż jest to blend ich mocnego (12% alkoholu), leżakowanego przez 2 lata w dębowych beczkach Old Ale 5X oraz młodego, lekkiego Black Pale Ale, co w rezultacie daje trunek o zawartości alkoholu na poziomie 6%. Na ratebeer piwo ocenione na 95 punktów ogółem i 93 w stylu, zdobywca cennych nagród na międzynarodowych konkursach.


Grawerowane, przezroczysta butelka 500ml, niepełne info o składzie i parametrach na etykiecie, skromny złoty firmowy kapsel z logo i rokiem 1799. Piana sycząca, średnio pęcherzykowa, szybko opada niemalże do zera. Barwa mahoniowa, klarowna. Aromat głównie karmelowo-czekoladowy, w tle dębina, wanilia, daktyle, kandyzowane owoce, może odrobina miodu spadziowego i syropu klonowego. Generalnie słodki, dość złożony i przyjemny aromat (niestety przykryty karmelem). W smaku jest bardzo podobnie - znów karmelowa, słodka podstawa dominuje całe bogactwo smaków starego drewna, suszonych owoców i szlachetnego miodu. Troszkę to przypomina Dubbla zmieszanego z morzem angielskiego Brown Ale. Nagazowanie średnie do niskiego.


Goryczki praktycznie nie czuć, może nieco szorstko-popiołowe odczucie na języku i lekko likierowy, choć przyjemny alkohol stanowią przeciwwagę do karmelu, ale to zdecydowanie za mało. Gdyby zmienić proporcje, zwiększyć udział Old Ale 5X, wtedy zapewne to piwo "wbijałoby w ziemię". W tej jednak wersji jest zaledwie przyzwoitym piwem, nieco zbyt deserowym, słodkim, ugrzecznionym i bezchmielowym...
Cena: 10,40zł

7,5/10 pkt





Zakupione w Kaliszu w Banku Piwnym: http://www.bankpiwny.pl

Browar:
www.greeneking.co.uk




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz