Czy można uwarzyć piwo bez dodatku chmielu? No przyjmijmy, że można, ale czy będzie to dobry trunek? Gruit Kopernikowski ze Specjałów Kormorana to właśnie takie piwo - lawendowe bezchmielowe, na ratebeer zaliczane do stylu Traditional Ale. Funkcje chmielu zastępuje tu piołun i jałowiec oraz wspomniana lawenda. Inspiracją był list z XVI-wieku dotyczący Mikołaja Kopernika. Pomysłodawcą tego piwa jest Paweł Błażewicz z Pracowni Kopernikańskiej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, dzięki niemu powstało piwo na wzór tego średniowiecznego, a uwarzone z okazji obchodów Roku Kopernikowskiego i 20-lecia Browaru Kormoran.
Butelka 500ml, etykieta stylizowana na wzór średniowieczny, pełny skład i parametry piwa (poza IBU), kapsel firmowy. Jest to piwo górnej fermentacji, niefiltrowane, o ekstrakcie 12,5% wag. i alkoholu na poziomie 4,5% obj. Piana sycząca, nietrwała, błyskawicznie znika do zera. Barwa żółta, mętna. W aromacie czuć lawendę i miód, dość intensywne mydlane zapachy - nie jest to zachęcające. W smaku kwaskowo, słodyczy i goryczki niewiele. Są jakieś lawendowo-piołunowe nuty, witbierowy posmak, lekka pieprzność, ale generalnie całość zabija mydło, jakiś sztuczny szampon, chemiczny posmak... Nagazowanie dość wysokie.
Niestety przypomina to niesłodzony kompot rabarbarowo-porzeczkowy wlany do nieopłukniętej szklanki, w której pozostały resztki płynu Ludwik. Całkowicie niepijalne, po kilku łykach musiałem wylać do zlewu. Nie sądziłem, że kiedyś może to w ogóle nastąpić...
Cena: 5,70zł
1/10 pkt
1/10 pkt
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz