Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

poniedziałek, 17 listopada 2014

La Trappe - Dubbel

Holenderskie piwo trapistów, ponownie z browaru La Trappe, a właściwie De Koningshoeven należącego do klasztoru Onze Lieve Vrouw van Koningshoeven, sprzedawanego pod marką La Trappe. Po świetnym Quadruplu wypada sprawdzić nieco lżejszy dubel (lżejszy oznacza tu jednak nadal sporo, bo aż 7% obj. alkoholu). Na ratebeer  93 punktów ogółem i 98 w stylu.


Ładna, grawerowana butelka 330ml, dedykowany ciemno-pomarańczowy kapsel, skromna etykieta, podstawowy skład piwa, bez wymienienia nazw chmieli czy drożdży. Piana średnia, dynamicznie rosnąca i tak samo szybko opadająca, jak na szampanie. Barwa brązowa, lekko opalizująca. Aromat zadziwiająco słodki, rodzynkowy, daktylowy, kandyzowanych owoców, suszonej żurawiny i karmelu. W smaku słodycz wyłącznie owocowa, fruktozowa, niewielka przyprawowa goryczka, w połączeniu z dość wysokim, szampanowym nagazowaniem, fajnie podwyższają pijalność i balans piwa. Po ogrzaniu słodkość jeszcze bardziej wypiera herbaciano-chmielowa goryczka a w aromacie pojawiają się nutki biszkoptowe.


Kolejne bardzo udane piwo od La Trappe, może mniej bogate od quadrupela, ale za to nieco bardziej pijalne, przede wszystkim jednak równie smaczne, z bardzo przyjemnym after-taste'm przywodzącym na myśl kompot z suszonych owoców i wino domowej roboty.
Cena: 9,60zł

8+/10 pkt






Zakupione w Kaliszu w Banku Piwnym: www.bankpiwny.pl

Browar:
www.latrappetrappist.com




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz