Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 17 czerwca 2018

Dubuisson - Bush de Nuits

Bush de Nuits Cuvée Spéiale 2015 z belgijskiego Brasserie Dubuisson Freres to Belgian Dark Strong Ale przez 6-9 miesięcy leżakowane w dębowych beczkach po winie Bourgogne z winnicy Nuits St. Georges. Piwo zawiera 13% obj. alkoholu, 24° Plato, 21 IBU, jest niefiltrowane i refermentowane w butelce. Na ratebeer ocenione na maksymalne 100 punktów ogółem i 99 w stylu, co daje miejsce wysokie w Top 50.


Brązowa, malowana butelka 750ml, korek i drucik, etykietka na sznureczku, niepełne dane o składzie i parametrach zawartości. Piana obfita, ale sycząca, gruba, szybko znika. Barwa miedziana z pływającymi drobinkami. W zapachu delikatne nuty winne, przy czym zarówno wino czerwone jak i wina wzmacniane, do tego nuty quadowe, deserowe, przyjemne. W smaku sporo słodyczy, rodzynek, fig, melasy, ale też delikatna owocowo winna kwaskowość, niewielka pestkowa cierpkość, taniczność starej beczki. Goryczka niska do średniej, ziołowo migdałowa, alkohol wyraźnie rozgrzewa, ale nie jest nieułożony, wysokie wysycenie, nieco lepkie, ale nie gęste w odbiorze.


Reasumując złożone, wielowymiarowe piwo, fajnie zaznaczony barrel ageing, bardzo podobne do próbowanego wczoraj quada Cuvée de Mortagne Virgin Oak.
Ps.
W sumie to nie wiem, dlaczego jest to Belgian Dark Strong Ale a nie Quadrupel i jakie są między nimi różnice według klasyfikacji?

Cena: 16,52€

8,5+/10 pkt






Zakupione w belgijskim sklepie www.beergium.com

Browar:
www.dubuisson.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz