Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 2 stycznia 2018

The Bruery - Saule

Saule, z amerykańskiego The Bruery, wypuszczone z okazji 9cio lecia browaru, to 100% Ale Aged in Bourbon Barrels - w tym przypadku English Old Ale, fermentowane szczepem drożdży wyhodowanym w browarze, leżakowane w beczkach po burbonie i mieszane za pomocą metody solera (oznacza to, że część każdego rocznicowego piwa jest przechowywana w dębowych beczkach i mieszana z przyszłoroczną produkcją, zapewniając większą złożoność i głębię charakteru w miarę upływu lat). Piwo zawiera alkohol na poziomie 16,1% obj., na ratebeer ocenione na maksymalne 100 punktów ogółem i 100 w stylu, co daje miejsce w Top 50 w kategorii Barley wine. Anno 2017 Anniversary, Established 2008, warka z datą 22/03/2017.


Brązowa butelka 750ml, duży firmowy kapsel owinięty złotą folią, niepełne dane na etykiecie i kontrze. Piana nieduża, sycząca, szybko znika. Barwa miedziano burgundowa, klarowna. W aromacie bardzo przyjemne nuty kojarzące się z winem Pedro Ximénez - figi, rodzynki, dojrzałe winogrona, suszone jabłka, syrop klonowy, do tego bourbon i wanilia. Cool. Smak słodki, rodzynkowy, daktylowy, delikatnie kwaskowy na sposób syropu morelowego, waniliowy, do tego sporo whisky, na finiszu odrobina czerwonego pieprzu. Minimalna, ziołowa goryczka, niskie, poszczypujące wysycenie. W odbiorze może nie gęste, ale lepkie i oleiste, z solidnym rozgrzewaniem na końcu.


Reasumując piękne piwo, top 3 z Bruery. Barrel ageing z wanilią i bourbonem bardzo ładnie skomponowały się tu z nutami utlenienia w postaci porto i sherry, a całość wyszła niezwykle bogata, złożona i atrakcyjna w degustacji. Dla malkontentów pewnie nieco za wysokie odczucie procentów, ale pamiętajmy, że jest tu ponad 16 a nie 10 czy 11%, więc bliżej mu do wina niż do piwa...

Cena: 24,79€

9/10 pkt





Zakupione w belgijskim sklepie www.beergium.com

Browar:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz