Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 29 lipca 2017

De Ranke - Vieille Provision

Vieille Provision z belgijskiego Brouwerij De Ranke, to Sour Ale przynajmniej rok starzone w dębowych beczkach, będące bazą dla Cuvée De Ranke czy Kriek De Ranke. Piwo niefiltrowane, niepasteryzowane, refermentowane w butelkach. W składzie woda, słód jęczmienny, cukier, chmiel, drożdże górnej fermentacji. Zawartość alkoholu 7,5% obj., na ratebeer ocenione na 99 punkty ogółem i 96 w stylu. Data przydatności do 08/06/21.


Butelka 750ml, niepełne dane o składzie i parametrach, srebrny duży kapsel. Piana nieduża, mydlana, szybko opada do firanki. Barwa złota, opalizująca. Aromat przyjemnie winogronowy, lekko dziki, budzi skojarzenia z białym winem, sianem, derką, dojrzałymi jabłkami i kwiatami... W smaku kwaskowe, lekko cierpkie, pestkowe, tu winogrona, nafta, stara skóra i wino także dominują. Na finiszu lekka taniczność od beczki, troszkę ziół, nieduża, migdałowa goryczka, zero alkoholu. Niskie wysycenie, rześkie, lekkie w odbiorze.


Kolejne bardzo udane piwo z De Ranke. Troszkę mniej agresywne od Cuvée De Ranke bardziej płaskie, ale jednocześnie nieziemsko pijalne, wiosenne, letnie. Klasa!
Cena: 8,97€

8,5+/10 pkt


Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:
www.deranke.be


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz